55genclik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Salman Raduyev

Salman Raduyev Empty Salman Raduyev

Mesaj  feyza55 Paz Eyl. 16, 2007 8:57 pm

Salman Raduyev Raduyevselmaneenistan_160

“kendi Vatanımı Savundum. Biz Rusları Çağırmadık. Onlar Gelip Bizim Vatanımızı İşgal Ettiler. Biz Savaş İstemedik, Onlar Gelip Bizimle Savaşmak İstediler. Askerlerimizle Savaşmak Yerine Çocuk, Kadın Ve Yaşlı İnsanları Öldürdüler. Sizin, Benim Hakkımdaki Hükmünüz Ceza Değil Mükafattır. Allah’ın Bana Verdiği Ömrü, O’nun Yolunda Ve Kendi Vatanıma Harcadım. Her Şey, Allah’ın Elinde. O İstediği Zaman Ben Buradan Çıkarım. Ben, Önce Allah’ın Sonra Komutanım Cehar Dudayev’in Askeriyim. Savaştığım İçin Asla Pişman Değilim.”

“yalnız Kurt” Olarak Tanınan Salman Raduyev I. Rus-çeçen Savaşı’nın Kazanılmasında Başarı Gösteren Komutanlardandı. Çeçenistan’ın İlk Cumhurbaşkanı Dudayev’in Damadı Olan Raduyev, Bir Süre Gudermes Belediye Başkanlığı Görevinde Bulundu.
ı. Çeçen Savaşı Sırasında, Çeçen Halkının Özgürlük Mücadelesinin Sembol İsimlerinden Oldu. 9 Ocak 1996 Tarihinde Dağıstan’ın Kızılyar Kasabası’na Bir Baskın Düzenleyerek Buradaki Rus Askerlerini Rehin Aldı. Raduyev Ve Beraberindekiler Rus Güvenlik Güçlerinin Kuşatmalarına Rağmen Ağır Kayıplar Vermeden Çeçenistan’a Döndü. Bu Olayın Ardından Rus Hükümeti Çeçen Direnişçilerle Aynı Masada Oturarak Ateşkes Anlaşması İmzalamayı Kabul Etti.
raduyev, Mart 1996 Tarihinde Başından Ağır Yaralandı, Bir Gözünü Ve Kafatası Kemiğinin Bir Bölümünü Kaybetti. 13 Mart 2000’de İse Ruslar Tarafından Esir Alındı. Ömür Boyu Hapis Cezasına Çarptırılan Raduyev, Rusya’nın Permi Bölgesinde Gördüğü İşkence Sonucu İç Kanama Geçirerek Şehit Oldu.
feyza55
feyza55
Admin
Admin

Kadın Mesaj Sayısı : 268
İlgi Alanları : ilgisiz

https://55genclik.yetkinforum.com