55genclik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

sigaraa

sigaraa Empty sigaraa

Mesaj  sesej Çarş. Eyl. 19, 2007 5:18 pm

İnsanların en büyük sorunlarından biri sigarayı bırakamamaktır. Son zamanlarda zorunlu hale getirilen sigara paketleri üzerindeki uyarıcı yazılar insanları etkiliyor mu? Bunun için bir anket yapıldı.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zerrin Aşan yönetimindeki İstatistik Bölümü öğrencileri, "aktif sigara içicilerine yönelik, sigara paketlerinde zorunlu hale getirilen uyarıların etkilerini araştırmak" amacıyla Yunusemre Yerleşkesi?nde anket çalışması yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Aşan?ın verdiği bilgiye göre, ankete 69?u erkek 31?i kız toplam 100 öğrenci katıldı. "Günde ortalama ne kadar sigara içiyorsunuz?" sorusuna ankete katılanların 50?si bir paket, 19?u yarım paket, 16?sı bir buçuk paket, 5?i iki paket ve üzeri, 10?u "birkaç tane içiyorum" cevabı verdi.

Ankete katılanların 86?sı "uyarıların size etkisi oldu mu?" sorusuna "hayır", 9?u "evet", 5?i "kararsızım" cevabı verdi. "Sigara paketleri üzerindeki uyarılardan sonra içme sıklığınızda bir değişme var mı, varsa nasıl?" sorusunu yanıtlayan öğrencilerin 80?i "değişme yok, 11?i "azaldı", 9?u "arttı" dedi. "Bu uygulamadan etkilenerek sigarayı bırakan birini gördünüz mü?" sorusunu öğrencilerin 91?i "hayır", 9?u "evet" diye yanıtladı.

"Uygulamanın yararlı olacağını düşünüyor musunuz?" sorusunu öğrencilerin 44?ü "hayır", 26?sı "kararsızım", 15?i "evet", 11?i "kesinlikle hayır", 4?ü "kesinlikle evet" diye yanıtladı.

Uygulamanın yeni başlayanlar için etkisi

Ankete katılanların 44?ü "Eğer sigara içmeye başladığınızda bu uyarılar olsaydı yine de başlar mıydınız?" sorusuna "evet" derken, yüzde 34?ü "kararsızım", 11?i "kesinlikle evet", 8?u "hayır", 3?ü "kesinlikli hayır" cevabını verdi.

"Sizce uygulamanın yeni başlayanlar için nasıl bir etkisi olur?" sorusuna ankete katılan öğrencilerin 34?ü "bir kısmı vazgeçer", 27?si "bir etkisi olmaz", 19?u "kesinlikle bir etkisi olmaz", 12?si "karasızım", 8?i "kesinlikle bir kısmı vazgeçer" dedi.

"Sigaraya karşı bu tip uygulamaları destekliyor musunuz?" sorusuna öğrencilerin 55?i "destekliyorum", 28?i "kesinlikle destekliyorum", 13?ü "desteklemiyorum", 4?ü "kesinlikle desteklemiyorum" cevabını verdi.

Ankete katılan öğrencilerin 45?i "sigarayı bırakmayı denediniz mi, denediyseniz kaç kere denediniz?" sorusunu "birkaç kere denedim", 36?sı "denemedim", 19?u "çok denedim" diye yanıtladı.

"Sigarayı bırakabileceğinizi düşünüyor musunuz?" sorusuna öğrencilerin 44?ü "evet", 24?ü "bilmiyorum", 14?ü "kesinlikle evet", 10?u "kesinlikle hayır", 8?i "hayır" cevabını verdi.

"Sigaradan dolayı çevrenizden baskı duyuyor musunuz?" sorusunu yanıtlayanlardan 40?ı "duymuyorum", 27?si "ailem ve arkadaşlarımdanbaskı duyuyorum", 25?i "ailemden baskı duyuyorum", 8?i "arkadaşlarımdan baskı duyuyorum" dedi.

Öğrencilerin 35?i "insanımızın sigaranın zararları hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna "evet", 33?ü "hayır", 15?i "kesinlikle hayır", 11?i "kesinlikle evet", 6?sı "bilmiyorum" diye cevapladı.

sigaraa Cigarettes3bm
sesej
sesej
NalmesPşaşe
NalmesPşaşe

Kadın Mesaj Sayısı : 406